Uczestnicy spotkania w raciborskim magistracie / www.raciborz.pl
Uczestnicy spotkania w raciborskim magistracie / www.raciborz.pl

– Cieszy nas to, że w Raciborzu i na Śląsku nie trzeba już nikogo przekonywać do korzyści, jakie niesie Odrzańska Droga Wodna. Jesteśmy tu krok dalej od innych regionów. Wynika to z zaangażowania naszych samorządowców w rzeczone przedsięwzięcie. Rozmowy dotyczą nie tego czy realizować to zadanie, ale jak najkorzystniej to zrobić – powiedziała w czwartek Gabriela Tomik, pełnomocnik ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Była wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej i mieszkanka pobliskiego Kędzierzyna-Koźla doskonale zna temat. W raciborskim magistracie spotkała się m.in z prezydentem Dariuszem Polowym, przedstawicielami przygranicznych gmin leżących wzdłuż Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz delegacją Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Instytucja ta koordynuje pracę Biura do spraw rozbudowy Odrzańskiej Drogi Wodnej, od granicy z Czechami po ujście rzeki do Bałtyku.

Robocze spotkanie dotyczyło planowanej inwestycji. Goście przedstawili aktualny stan przygotowań i omówili czeskie studium wykonalności dla kanału Odra – Dunaj – Łaba. Rozmowy z przedstawicielami śląskich samorządów dotyczyły m.in. konsultacji najkorzystniejszego przebiegu drogi wodnej przez granicę państw, wykorzystania do tego Zbiornika Racibórz Dolny oraz wpływu inwestycji na otoczenie.

Kilka tygodni wcześniej prezydent Dariusz Polowy odwiedził Magdeburg, gdzie oglądał rozbudowę sieci wodnej. Wyjazd zorganizowała właśnie Gabriela Tomik.

Magdeburg wykorzystał swoją szansę. Kiedy niemiecki rząd rozbudowywał w pobliżu śluzę i kanał wodny, lokalny samorząd postanowił włączyć się w tę inwestycję. Budowa portu zmieniła stolicę Saksonii-Anhalt w miasto portowe i stała się dźwignią rozwoju przemysłu. Prezydent Polowy sprawdzał na miejscu, co można wykorzystać z doświadczeń naszych zachodnich sąsiadów – informuje biuro prasowe.

Co z tego może wyniknąć dla Raciborza? - Starania o inwestycję rozpoczął samorząd, kiedy tylko pojawiła się okazja. Bo nikt im nie proponował portu, ten pomysł zrodził się w Magdeburgu. Stoimy obecnie w obliczu podobnego wyzwania – tłumaczy prezydent Dariusz Polowy.

1

Komentarze

  • shpt Połączenie w 2040 roku 14 lipca 2019 20:34Połączenie Odra-Dunaj będzie w 2040 roku i to jak dobrze pójdzie. Nie oznacza to, że nie powinniśmy już dzisiaj mocno działać żeby w przyszłości wnuki miały jak najwięcej z tego kawałka przekopu.

Dodaj komentarz