Opinie
 • Łukasz Kohut: Flaga i godło

  10.07.2019

 • Od ostatniego felietonu minęły dwa tygodnie – bardzo intensywne dwa tygodnie w Parlamencie Europejskim. Pierwszy tydzień lipca – Bruksela – spotkania grup politycznych i negocjacje w sprawie wyboru komisji, w których będą pracować nowowybrani posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego. Drugi tydzień lipca – Strasburg – gdzie mieści się budynek plenarny Parlamentu. Ten podział na dwa miejsca, dwie lokalizacje może się wydawać mało rozsądny, wręcz rozrzutny, ale ma swoją genezę w początkach integracji europejskiej, gdyż sam Strasburg leży w Alzacji, na francusko-niemieckim pograniczu.

   

  Komisje, w których chciałem pracować wybrałem świadomie długo analizując zakres działań i podejmowane tematy. ITRE – Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii to jedna z niewielu legislacyjnych komisji Parlamentu Europejskiego, w której zakres prac jest bardzo szeroki. To bardzo wymagająca komisja, ale nie przyjechałem do PE na wakacje. Druga komisja – CULT – Komisja Kultury i Edukacji pozwoli mi skutecznie (mam nadzieję) podjąć temat języka śląskiego, ale także wymian międzynarodowych i wszystkich spraw związanych z kulturą. Jak widać praca w samych komisjach jest absorbująca, a to tylko przecież wycinek pracy europarlamentarzysty.

   

  Tymczasem prawicowe media w Polsce w pierwszym tygodniu zajęła najbardziej moja koszulka ze śląskim orłem. Nazwany zostałem śląskim separatystą. Co ciekawe orzeł z mojego polo jest herbem całego województwa śląskiego, więc dziennikarzy prawej strony odsyłam do książek i tym mocniej zamierzam walczyć o skuteczną edukację regionalną nie tylko na Śląsku, ale i w całym kraju. W drugim tygodniu, już w Strasburgu zostawiłem drobny upominek – małą, stojącą flagę europejską na blacie Pani Premier Beaty Szydło. Flagę podarowałem w dobrej wierze, myślałem, że politycy PiS pomimo, że siedzą w PE obok skrajnych sił z Wielkiej Brytanii i francuskiego Frontu Narodowego (wspieranego przez Putina) po chyba najbardziej proeuropejskiej kampanii w historii ich partii -rzeczywiście zmienili kurs. I naprawdę z dużym niesmakiem obserwowałem z oddali, jak premier Szydło pośpiesznie chowa mój prezent pod blatem swojego stołu. Smutne i znamienne.

   

  Łukasz Kohut, politolog, fotograf, działacz społeczny, poseł do Parlamentu Europejskiego. Felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

   

   
 • Medhouse 2.10.2019- 224.06.2020
 • Komentarze:
 • 17.07.2019 03:39 pisowskichchwytowunasdostatek
  ciekawe
  do @Piorta. Na razie najwiekszymi pajacami sa partyjni z PISu i ich wyborcy, Szydlo juz popajacowala na samym poczatku :-)

 • 15.07.2019 02:31 niemaciera
  checheche
  do # Kohut nie nerwuj Hanysa Taki z ciebie Hanys jak ze mnie koreanczyk Szczeliles jak kula w plot co jak co ale to wlasnie PIS najbardziej marginalizuje Śląsk, sprowadzajac wegiel z Rosji przez ps Falenty czyzby uklon dla niego za pseudoafere kelnerow, co jak co ale powielasz pisowskie klamstwa i gebelsowskie kalumnie na temat Bierdonia stworzone przez pisowskich troli, tu nawet nie warto dyskutowac. Widac doczekales sie ochlapu od korfantego wiec szczekasz, jak krysztalowy wodz nakazal,

 • 15.07.2019 02:11 bghu
  ciekawe
  ktos tu pisze o domniemanym pajacowaniu L K tymczasem prawdziwymi pajacami sa polityczniu zolnierze PISU co to ida na Europejskie salony nie znajac ani slowa w obcym jezyku

 • 12.07.2019 10:00 Bernard
  xvbcvxb
  Wy się tu pinglujecie, a Kohut się cieszy bo ma czytane :-)

 • 11.07.2019 14:40 pisowskichchwytowunasdostatek
  ciekawe
  do @Piorta. Na razie najwiekszymi pajacami sa partyjni z PISu i ich wyborcy, Szydlo juz popajacowala na samym poczatku :-)

 • 11.07.2019 13:03 Kohut nie nerwuj Hanysa
  hmmm
  Panie Kohut, pisze pan o Śląsku a do Jednej Germanii startował pan z partyjki matkobijcy, więc kogo Pan reprezentuje: LGBT pozwalające bić własna matkę, czy nas, Hanysów? Biedronka chce zniszczyć Śląsk, a tu nagle pojawia się Kohut ze Ślaska i niby walczy o nasz hajmat? Sorry, ale wystarczy przeanalizować działalność pan i tej całej gej-wiosenki, by zobaczyć, ze to wszystko jest zwykłym populizmem, bo jak gej-wiosenka dorwie się do władzy to będzie mieć gdzieś Ślazaków. Nie będą pierwszymi i ostatnimi, którzy nas traktują jak ścierwo, a Pan, będąc ich przedstawicielem, zrobi to, co Biedronka Panu każe. PS> Dorwać się do koryta jest bardzo łatwo, zrób Pan przez najbliższy rok coś, by uwierzyć, że jest pan za nami, a nie za szwabami czy gorolami z warszafki

 • 11.07.2019 08:14 Piotr
  EU to nie zabawa
  Fajnie, że pisze pan też o swojej pracy. Chwyt z flagą to tani chwyt ( to na pewno nie happening ), oby pana nie zapamiętano jako "pajaca z PL".

 • 10.07.2019 20:58 Ślązak z Katowic
  Życzenia
  Życza dużo wytrwałości i grubej politycznej skóry, bo niektóre komentarze są conajmniej śmieszne. Bo czy noszenie na piersi symbolu swojej własnej małej ojczyzny, jest czymś złym, jest poprostu wyrazem lokalnego patriotyzmu. Niektórzy chyba się tego wstydzą albo zapomnieli o swoim pochodzeniu, rozpływając się w polskiej miernocie. Czy pokazywanie prawdziwej "twarzy" premier Szydło jest czymś złym, czy prawda w polityce boli. Myślę, że wielu wyborców powinno szerzej otworzyć oczy.

 • 10.07.2019 19:00 bghu
  ciekawe
  ktos tu pisze o domniemanym pajacowaniu L K tymczasem prawdziwymi pajacami sa polityczniu zolnierze PISU co to ida na Europejskie salony nie znajac ani slowa w obcym jezyku

 • 10.07.2019 18:47 supi97
  Bravo Lukasz
  W koncu prawdziwy Slazak ktory ma haryzme i bedzie decydowac w najwyzszych gremiach o tym co dzieje sie w Europie i PL, widac niektorych goroli co tu przyjechali na zerdkach bardzo boli bo Slazacy maja wlasnego reprezentanta

 • 10.07.2019 15:09 Adrian.
  ????????
  Brawo. Ma Pan poparcie wielu Tarnogórzan i Bytomioków.

 • 10.07.2019 14:55 ...
  ...
  Łukasz,chłopiec z plakatu

 • 10.07.2019 13:53 Ślązak z Rybnika
  Szczere życzenia
  Jest Pan młodym człowiekiem wychowanym na sensacyjkach internetowych, które może są dla jednych niesmakiem a dla innych smakiem. Ale logiki w takim postępowaniu nie ma. Za chwilę wyskoczy Pan z tęczową flagą (spółdzielców) i będzie się Pan próbował przypodobać swoim liderom, zapominając o śląskim orle i fladze. Niech mi Pan wierzy, że wyborcy są dziś bardziej pamiętliwi i ostrożni na takie tanie chwyty pseudo marketingowe. Czy panu Biedroniowi też została podarowana flaga jakakolwiek? Czy Tuskowi podarował Pan flagę niemiecką za to, że Polska to nienormalność? Czy pani Le Pen dostarczył Pan flagę Rosji, bo Pan wie kto ich finansuje? Dobrze, że Pan zapisał się do CULT; to może się przydać.

 • 10.07.2019 13:50 tweet
  zabawne
  Ledwo poszedł do PE i już pajacuje. Zajmij się człowieku merytoryczną pracą, bo jak będziesz się dalej bawił w takie happeningi to po kadencji zapamiętają cię tam jako ciekawostkę z dalekiego kraju.

 • 10.07.2019 13:45 Izabela
  Brawo!
  Brawo, Łukasz! Powodzenia!

 • 10.07.2019 13:22 Josef
  rozsadny
  Widza ze cokli czos tyrosz ze Gorno Slonskom Fanom i propagujesz Gorny Slonsk z tym ze woj. Slaskie to nie Gorny Slask .

 • 10.07.2019 13:12 To jo
  Fana
  Do rozsądny tyś je yjzel iptowaty i ni ma synsu dali pisać

 • 10.07.2019 12:14 rozsądny
  separatysta?
  Proszę się nie przeceniać panie Łukaszu. Takie puste gesty jak założenie koszulki czy wręczenie flagi UE pani Szydło to za mało, żeby uznać pana za poważnego polityka. To nic więcej jak błazenada.

 • Czytaj także:
 • Łukasz Dwornik: Ośli rykŁukasz Dwornik: Nihil noviPiotr Masłowski: A kukuMarek Krząkała: Siła populizmu

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.