Teraz to już na pewno nasz pałac odzyska dawny blask! - cieszą się w Baranowicach i całych Żorach / www.zory.pl
Teraz to już na pewno nasz pałac odzyska dawny blask! - cieszą się w Baranowicach i całych Żorach / www.zory.pl

Na taką wiadomość mieszkańcy Żor czekali od dawna. Urząd miasta otrzymał w czerwcu decyzję o dofinansowaniu w wysokości aż 13 153 015,14 zł dla projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo - renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach”, złożonego w ramach procedury konkursowej do VIII osi priorytetowe Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

- Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz nakładom finansowym z budżetu miasta przeprowadzone zostaną kompleksowe działania, polegające na renowacji zabytkowego pałacu z XVII wieku oraz zagospodarowaniu jego otoczenia i parku. Inwestycja, której łączny koszt oszacowano na ponad 19 milionów złotych pozwoli na uratowanie przed zniszczeniem niepowtarzalnego obiektu, stanowiącego wyjątkowy przykład architektury pałacowej na terenie Żor i tej części województwa śląskiego – zaznacza prezydent Waldemar Socha.

Zabytek zostanie odrestaurowany od fundamentów aż po dach, przy zachowaniu jego pierwotnego układu architektonicznego. Efekty prac będą widoczne zarówno na zewnątrz, gdzie podczas remontu elewacji odtworzone zostaną historyczne detale oraz stolarka drzwiowa i okienna. W środku zaplanowano m.in. rekonstrukcję pochodzących z około 1900 roku polichromii. Mieszkańcy będą mogli także wybrać się na spacer do parku w stylu angielskim, który również przejdzie metamorfozę. Pojawią się w nim nowe ścieżki spacerowe, mostki oraz mała architektura. Planowany jest także remont komina i lodowni oraz oświetlenie całego terenu.

Po renowacji pałac w Baranowicach ma szansę stać się jednym z ważnych ośrodków na mapie Polski. W budynku przewidziano część z wielofunkcyjnymi salami działań artystycznych, część gastronomiczną oraz wystawienniczą.

- Wraz z parkiem będzie przyciągał zarówno mieszkańców najbliższej okolicy, jak i całego Śląska. Chcemy, by stał się miejscem atrakcyjnym dla turystów i artystów z Polski i zagranicy. Ważną część jego działalności będą wydarzenia podejmowane we współpracy z instytucjami z miast partnerskich Żor – mówi Anna Ujma, pełnomocnik prezydenta ds. promocji, kultury i sportu. Z oferty najbardziej skorzystają mieszkańcy regionu, z uwzględnieniem organizacji pozarządowych, grup artystycznych oraz środowisk biznesowych.

Trochę historii

Pałac w Żorach-Baranowicach jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Bezpośrednio przy nim znajduje się park w stylu angielskim, z licznymi starymi drzewami i pomnikami przyrody, który również jest objęty ochroną konserwatorską. W trakcie swojej długiej historii pałac pełnił różne funkcje, w tym m.in. ośrodka wczasowego i szkoły. W tym czasie jego stan techniczny powoli się pogarszał. Mimo kilku zmian w strukturze własności w latach 90. XX wieku i przeprowadzaniu doraźnych remontów, popadał w ruinę. W 2008 roku zabytkową budowlę z otoczeniem przejęło miasto.

Komentarze

Dodaj komentarz