Czas wolny
 • W sobotę rusza Industriada!

  30.05.2019

 • Największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy ma już 10 lat! Jubileuszowa edycja imprezy będzie miała miejsce w sobotę, 8 czerwca.

  Spośród 44 obiektów przemysłowych na terenie całego Śląska, które tego roku wezmą udział w Industriadzie, aż cztery znajdują się w naszym regionie: Zabytkowa Kopalnia Ignacy i osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku, kolejka wąskotorowa w Rudach oraz osiedle familoków w Czerwionce-Leszczynach.

  Jako że okrągła edycja Industriady odbędzie się w klimacie uroczystego balu, Kopalnia Ignacy w Niewiadomiu zaprasza gości na "Bal u przemysłowca". Od południa do godz. 20.00 będzie można bezpłatnie zwiedzić kopalnię wraz z przewodnikiem.
  O godz. 16 sprzed Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. G. Morcinka wyruszy pomarańczowy korowód. Na czele korowodu pomaszerują Rybek - symbol Rybnika, Ignaś - symbol kopalni Ignacy oraz Karl Georg von Hoym - minister Prowincji Śląskiej. Pojadą zaprzęgi konne z bryczkami, w których zasiądą m.in. Guido Henckel von Donnersmarck i Joanna Schaffgotsch. O godz. 17 z wieży widokowej zabrzmi hejnał, który obwieści rozpoczęcie Industriady. Trębacz zagra melodię górniczą, która popłynie z Zabytkowej Kopalni Ignacy w cztery strony świata. Kwadrans później rozpocznie się koncert zespołu perkusyjnego Perkspective.
  W programie jeszcze warsztaty "Jak za dawnych lat" - będzie można zostać mistrzem malarstwa, zatańczyć w rytm walca w karnawałowej fryzurze, wykonać biżuterię, czy balową maskę; pokaz mody z przełomu wieków w wykonaniu Stowarzyszenia Krynolina. Będzie przedstawienie Teatru Lalek Marka Żyły "Wielka Podróż Pampiliusa".
  O godz. 20 rozpocznie się "Haja pod wieżą", czyli opowieść o trzech przedstawicielach magnaterii śląskiej. Specyficzna formuła rozmowy pomiędzy Małgorzatą Płoszaj a Jackiem Kamińskim przybliży Karla Georga Heinricha von Hoyma, Guido Henckla von Donnersmarcka oraz śląskiego Kopciuszka - hrabinę Schaffgotsch. Dialog będzie przedstawianiem w pozytywnym, ale równocześnie negatywnym świetle, ważnych dla Śląska, postaci.
  Wyjątkowym zwieńczeniem imprezy o godz. 21 będzie koncert Filharmonia Futura: "Symphonica", czyli multimedialne widowisko, gdzie muzyka Metalliki, AC/DC i innych gigantów rocka, metalu oraz grunge`u zabrzmi w wykonaniu orkiestry symfonicznej wraz ze śpiewem operowym.

  Na terenie osiedla patronackiego Huty Silesia od południa będą odbywać się warsztaty kreatywne, muzyczne i fotograficzne, a o godz. 17.00 wydarzenie podsumuje niezwykły korowód bryczek. Pomiędzy Paruszowcem, gdzie również wiele będzie się działo, a Niewiadomiem będzie kursować darmowy pomarańczowy autobus.

  W ramach Industriady będzie można też przejechać się kolejką wąskotorową w Rudach od godz. 11.00 do 18.00 (obowiązują zwykłe opłaty za przejazd). W tym czasie również odbędą się liczne warsztaty, a na stacji rozbije się XIX-wieczny obóz żołnierski.

  Do Industriady w tym roku ponownie dołącza zabytkowe osiedle familoków w Czerwionce-Leszczynach. Tutaj z kolei czeka nas "Wesele na Familokach" wraz z zajęciami dla najmłodszych i warsztatami artystycznymi. Organizatorzy zapraszają także na zabawę w parku linowym, grę escape room oraz zwiedzanie osiedla z przewodnikiem i przejazdy kolejką turystyczną.
  Wszystkie wydarzenia w ramach Industriady są bezpłatne, poza zajęciami, na które obowiązują wcześniejsze rezerwacje.  SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY:

  Zabytkowa Kopalnia Ignacy
  Rybnik-Niewiadom, ul. Mościckiego 3 [Industrialne Centrum Kultury]

  12:00 – 21:00 Wczoraj i dziś – wystawa fotograficzna
  12:00 – 20:00 Otwarcie bram Ignacego – zwiedzanie z przewodnikiem
  16:00 – 16:45 Pomarańczowy korowód
  17:00 – 17:15 Hejnał – występ
  17:15 – 18:00 Zespół Perkspective – koncert
  17:15 – 18:30 Jak za dawnych lat – warsztaty kreatywne
  18:15 – 18:30 POKAZ MODY – pokaz mody
  19:00 – 19:45 Wielka podróż Pampiliusa – przedstawienie teatralne
  20:00 – 20:45 Haja pod wieżą – prezentacja
  21:00 – 22:15 Filharmonia Futura – ,,Symphonica'' – widowisko HIT (niezwykły, niesamowity, nieprawdopodobny, nieszablonowy i spektakularny Koncert Filharmonii Futura "Symphonica". Tego jeszcze w Rybniku nie było! Multimedialne widowisko muzyczne z muzyką zespołów: Metallica, Nirvana, Pearl Jam, Aerosmith, Deep Purple, Soundgarden, AC/DC, Nightwish, Guns N'Roses, Apocalyptica. W industrialnej przestrzeni będzie dźwięk, ruch, obraz i światło )


  Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku
  Rybnik - Paruszowiec Piaski, ul. Przemysłowa

  12:00 – 18:00 Kram herbaciany Szalonego Kapelusznika – piknik w stylu XIX-wiecznym
  12:00 – 18:00 Kotylionada – warsztaty kreatywne
  12:00 – 18:00 Buduar – warsztaty kreatywne
  12:00 – 18:00 Retro atelier – warsztaty fotograficzne
  12:00 – 18:00 Wynalazek Braci Lumiere – warsztaty
  12:00 – 18:00 Bicykle – warsztaty
  12:30 – 17:00 Bal parowy – spektakl
  12:30 – 16:30 Mechaniczna Muzyczna Maszyna – warsztaty muzyczne
  17:00 – 17:30 Korowód bryczek – happening

   
 • mar

 • SKOK
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.