Dominika Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 32 ze swoją nauczycielka Małgorzatą Małek, jurorami i organizatorami / Materiały prasowe
Dominika Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 32 ze swoją nauczycielka Małgorzatą Małek, jurorami i organizatorami / Materiały prasowe

W ramach programu edukacji regionalnej „Rybnik na Górnym Śląsku”, w finale tegorocznej edycji zmierzyło się dziewięcioro uczniów z pięciu szkół podstawowych. Temat brzmiał „Jadymy na Anaberg”. Zmagania zorganizowano w gościnnych murach Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM”.

- Treści dyktanda nawiązują do tekstów „Gōrnoślōnskigo ślabikŏrza” wydanego w 2010 roku przez Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana – mówi Alojzy Zimończyk, który razem z Urszulą Warczok dyktando przygotował i prowadził. Oboje są konsultantami Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Rybniku.

Rywalizacja stała na wysokim poziomie i była bardzo wyrównana, o czym świadczą wyniki. Młodzież wykazała się naprawdę świetną znajomością godki śląskiej w piśmie.

Dyktando najlepiej napisała Dominika Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 7 w Orzepowicach, którą przygotowała nauczycielka Małgorzata Małek. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Kauch ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 4 w Golejowie (opiekunka Janina Rojczyk). Trzeci wynik uzyskali ex aequo: Alicja Koch ze SP-29 w ZS-P 4 z Golejowa, Julia Jarysz ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Ochojca (opiekunka Klaudia Ficek), Jakub Woszczyk ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 8 w Boguszowicach Osiedlu.

Młodzież spotkała się potem ze śląskim pisarzem Stanisławem Neblikiem, znanym jako rybnicki Fojerman, bo był zawodowym strażakiem.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez organizatorów, którymi są: rybnicki magistrat, RODNiP WOM oraz Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich, która od wielu lat propaguje edukację regionalną w szkołach. Zwycięska Dominika jeszcze pamiątkowy puchar. Nagrody uczestnikom wręczali: Jadwiga Garcorz (WOM Rybnik), Zenon Adamski (UM w Rybniku) i Józef Porwoł (DURŚ). Przedsięwzięciu patronuje prezydent Piotr Kuczera.

- Dyktando śląskie podejmuje sprawy z różnych dziedzin życia regionu, kładąc nacisk na zagadnienia współczesne, w tym rewitalizację miasta. Koncentruje się na szczególnym charakterze Górnego Śląska, ujmując nasz region całościowo. Obejmuje aspekty: geograficzny, historyczny i kulturowy – podkreśla Alojzy Zimończyk.

W programie zwraca się uwagę na te elementy edukacji regionalnej, które poprzez podejmowanie określonych problemów pozwalają włączyć ją do ogólnego procesu wychowania dla przyszłości, do życia w wielokulturowym społeczeństwie kraju ojczystego, ale także we wspólnocie europejskiej.

- Treści programu „Rybnik na Górnym Śląsku” zawierają również tematykę dotyczącą „godki śląskiej” – języka używanego na co dzień przez wielu mieszkańców regionu. Raport z Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku wskazuje, że 99,9 procent ludności województwa śląskiego to obywatele Rzeczpospolitej Polskiej. Ten sam spis pokazuje też jednak, że ponad 700 tysięcy osób zadeklarowało etnos śląski, przy czym 318 tysięcy wskazało wyłącznie na narodowość śląską. Językiem używanym w domu najczęściej wymienianym, innym niż polski był właśnie śląski (509 tys. w całym kraju). Mając te informacje na uwadze można sobie wyobrazić rangę miejsca języka domowego Ślązaków np. w edukacji, w tym w edukacji dzieci. Ustawa o języku polskim nakłada obowiązek ochrony gwar i regionalizmów, jednak realia codzienności nie są dla młodych tak łaskawe. Kolejne pokolenia coraz słabiej znają mowę swoich przodków – przyznaje Alojzy Zimończyk.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz