Marek Budziński / Archiwum
Marek Budziński / Archiwum



Na jakim etapie jest inwestycja związana z planami wydobycia węgla ze złoża Paruszowiec i jaki jest jej zakres? Tzn. co i gdzie, w jakim terminie ma powstać?

Inwestycja związana z planami wydobycia węgla ze złoża Paruszowiec jest obecnie na etapie uzgadniania decyzji środowiskowej. Pod koniec kwietnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska opublikował tekst jednolity raportu oddziaływania naszego projektu na środowisko. Obecnie trwa procedura konsultacji społecznych złożonego dokumentu. Po zakończeniu tego etapu będziemy mogli przejść do planowania harmonogramu realizacji inwestycji.



Czy firma bierze pod uwagę zaniepokojenie i sprzeciw znacznej części rybniczan, a także władz miasta wobec planowanej inwestycji?

Poczucie bezpieczeństwa wszystkich rybniczan jest dla nas bardzo ważne. Rozumiemy niezadowolenie części mieszkańców miasta, które jest związane z wnioskiem z 2016 roku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Dlatego w obecnej wersji tekstu jednolitego raportu oddziaływania na środowisko uwzględniliśmy szereg pytań skierowanych do RDOŚ. Debata, która odbyła się wówczas nad wnioskiem, wskazywała pewne ryzyka dla otoczenia, które uwzględniliśmy w nowej wersji m.in. zrezygnowaliśmy z budowy dodatkowego źródła energii oraz zmodyfikowaliśmy prognozowane oddziaływania eksploatacji podziemnej na powierzchnię.



Czy Bapro planuje jakieś spotkania z mieszkańcami?

Na obecnym etapie procedura administracyjna przewiduje bardzo merytoryczną formułę dyskusji – pisemnych pytań ze strony mieszkańców i naszych odpowiedzi. Jeśli jednak to okaże się niewystarczające, nie wykluczamy, że w przyszłości takie spotkania zostaną zorganizowane.



W Rybniku pojawiają się głosy, że Bapro przygotuje inwestycję, którą następnie przejmie kopalnia Chwałowice, która to będzie fedrować pod Paruszowcem. Czy możecie skomentować te informacje?

Nie prowadzimy żadnych rozmów z właścicielem kopalni Chwałowice w sprawie przekazania inwestycji. Nasze analizy wskazują, że eksploatacja złoża Paruszowiec od strony kopalni Chwałowice jest ekonomicznie nieuzasadniona. Zaawansowane rozmowy prowadzimy jednak z PGE, właścicielem Elektrowni Rybnik, która może być jednym z głównych odbiorców naszego węgla. Takie rozwiązanie pozwoliłoby pozyskać właścicielowi elektrowni względnie tani i wysokiej jakości surowiec (dzięki sąsiedztwu obu zakładów koszty transportu będą praktycznie zerowe), przekładający się w konsekwencji na niższe ceny ciepła, które w przyszłości będzie dostarczane mieszkańcom Rybnika.



Rozmawiał: Adrian Karpeta

1

Komentarze

  • Adra Elektrownia 21 maja 2019 18:56Ma to sens, surowiec ezposrednio do elektrowni, bez transportu drogowego czy kolejowego to juz ograniczenie smogu dla Rybnika. A tani surowiec to mniejszy koszt produkcji, cieplo systemowe bylo by opłacalne dla mieszkańców. Braluje mi w tej bajce jednak happy endu, bo w naszym kraju nie moze cos się udać, najlepiej potrafimy przeszkadzać wiec inwestor jezeli nie wykaże cierpliwości i bardzo grubej skóry to ma przerąbane.

Dodaj komentarz