Opinie
 • Piotr Masłowski: Felieton pisany w święta

  30.04.2019

 • Religia jest kwestią osobistą. A to bardzo ekshibicjonistyczny felieton. Zazwyczaj omijam temat szerokim łukiem, głównie ze względu na to, że mam świadomość jakie może budzić kontrowersje. Ilu ludzi kosztował życie. Prywatnie nie ukrywam swojego sceptycyzmu nie tylko wobec Kościoła katolickiego, ale także wiary. Tym bardziej pewnie zaskoczę co niektórych, że oglądałem drogę krzyżową z rzymskiego Koloseum (w Telewizji Trwam). To mnie obnaża. Kwestia wiary, tego dlaczego ludzie wierzą i jak wierzą, tego jak interpretują słowa i Słowo bardzo mnie pasjonuje. Czują to doskonale przedstawiciele Kościołów protestanckich, zapraszając mnie co rusz na różne wydarzenia. To miłe. Wróćmy jednak do Wielkiego Piątku. "Stacja ósma: Jezus spotyka niewiasty. My wszyscy, ale przede wszystkim my, kobiety, musimy zmierzyć się z wyzwaniem odwagi – odwagi umiejętności dostrzegania i działania, pojedynczo i jako wspólnota. (...) Człowiek ubogi, cudzoziemiec, inny nie powinien być postrzegany jako wróg, którego należy odrzucić lub zwalczać, ale raczej jako brat lub siostra, którą należy przyjąć i pomóc. Nie są oni problemem, przeciwnie – są cennym zasobem dla naszych opancerzonych twierdz, gdzie dobrobyt i konsumpcja nie przynoszą ulgi rosnącemu zmęczeniu i znużeniu." (za www.gosc.pl)


  Przesłanie całej Drogi może się wydawać polityczne. Nie jest. Przewodniczący obrzędowi papież Franciszek usilnie walczy o sumienia swojej owczarni. O zauważenie problemu uchodźców, handlu ludźmi i pedofilii. I martwi mnie - tak po ludzku- jak niewielkie ma szanse. Bardzo chciałbym mieć poczucie sensu, wiarę w to, że ktoś nad nami czuwa. Zazdroszczę wszystkim tym, którzy go odnajdują. Jak ta czarna owieczka, ja nie potrafię być w takim wymiarze wspólnoty. Tym bardziej, że nie potrafię zrozumieć jak mając za wzorzec tak niepokorne i działające wbrew konwenansowi postacie ja Dawid, czy Jezus, mając za przywódcę Franciszka pielęgnują strach przed uchodźcami, pogardę dla ubogich, dzielenie się poprzez nacjonalizm odwołujący się do niby-boga. Nie rozumiem i mam nadzieję, że nawet strach przed śmiercią mnie tego nie nauczy. "Jedynymi ludźmi na ziemi, którzy nie widzieli Chrystusa i jego nauk jako przekazu pokoju są chrześcijanie" Mahatma Gandhi.

   

  Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnika.  Felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

   

   
 • Koronawirus
 • Komentarze:
 • 15.05.2019 22:31 ja
  do rzyta
  Nie widzę w treści osądzania. A słyszę je codziennie ze strony "wierzących". Chociażby o tych świętach. Nie cierpię, mam prawo do wolnego jak każdy inny. Jezus na pewno nie urodził się zimą, tylko chrześcijanie wykorzystali rzymskie Saturnalia do ukrywania świętowania. Nie cierpisz z tego powodu, że to święto jest w złym czasie?

 • 03.05.2019 02:57 rzyt
  Felieton i posty
  Po co niektórzy biorą się za tematy, o których nie mają pojęcia? Dlaczego jedni stawiają się ponad innymi próbując ich oceniać? Czy to nie jest uzurpacja sobie boskiego prawa osądzania? Czy czasem niewierzący nie cierpi z powodu wolnych dni, kiedy są kościelne święta?

 • 01.05.2019 18:29 Elisabeth
  kto sie tu madrzy....
  do pana Michala-Koran ma tak samo duzo ludzi na sumieniu jak Biblia-co do tematyki Amerykow-to prawda-ludnosc tubylcza-t.z.Indianie byla nawracana i niszczona w imie Biblii co bylo jej manipulowaniem i beszczeniem -pod pozorem nawracania kradziono wlasnosc innych-ziemie i bogatctwa/przede wszystkim zloto-/poza tym Europejczycy przyniesli ludnisci obu Ameryk choroby,przeciwko ktorym ludzie ci nie byli immun-odporni.Jezeli chodzi o wyprawy krzyzowe-to chrzescijani chcieli muzulmamom odebrac miejsca swiete dla chrzescijan i Zydow-muzulmanie je nieprawomocnie zdobyli!i okupowali/nadal okupuja/.Prosze sie dokladnie informowac jak to bylo z wyprawami krzyzowymi i nie powtarzac stereotypow t.z.nieprawdy!To samo dotyczy zdobycia Mekki przez wojska mohammedyjskie....Polecilabym przeczytac Koran-ale originalnie-.ma wiecej ludzi na sumieniu- Najgorsze jest to,ze ludzie powolujac sie na jakies pisma morduja swoich bliznich i tak zwani przywodcy religijni nienawisc do innowierzacych jeszcze propaguja.Wiem o czym mowie,bo z ta problematyka jestesmy niemal codziennie konfrontowani.

 • 30.04.2019 21:49 Michał
  kto się tu mądrzy?
  Najwyrazniej nie jest pan Darek również dostatecznie poinformowany. Koran niestety nie ma tylu ludzi na sumieniu co Biblia, nie dorastają nam po prostu do pięt. Wyprawy krzyżowe, nawracanie w imię krzyża w średniowieczu, pózniej wymordowanie praktycznie ponad 90% Indian nie tylko w Ameryce północnej ale w szczególności w Ameryce południowej. Portugalczycy jak i Hiszpanie mordowali w imię krzyża i BOGA NASZEGO oraz w imieniu Jezusa Chrystusa. Miliony ofiar.......

 • 30.04.2019 17:34 Ślązak
  Kościół
  Każdy z nas patrzy na kościół swoimi oczami. W Polsce sytuacja jest anormalna. Każdy widzi, że zarówno przywódcy duchowi, jak i Ci najbardziej wierzący prowadzą podwójne życie. Strach patrzeć na TRWAM i dziwię się,że pan to robi. Z jednej strony kłamstwa, a z drugiej modlitwa. Z drugiej strony idziemy do kościoła POWSZECHNEGO a w środku mamy kościół NARODOWY. Ja jestem też Ślązakiem i bolą mnie manipulacje historyczne kościoła. A do Darka?Pan prezydent pisał o jednym a pan o drugim. Co ma nieprzestrzeganie przez rząd i władze kościelne przykazań miłości do tych którzy czytają koran? My wierzący mamy patrzeć na siebie a nie na innych...My mamy czynić dobro, być miłosierni a nie wytykać innowiercom ich błędy. To co pan czyni nazywa się OBŁUDĄ ...

 • 30.04.2019 16:41 Mateusz Kubis
  darek, czytanie ze zrozumieniem nie boli...
  drogi darku. gdybyś przeczytał biblie, ba gdybyś chociażby przeczytał powyższy felieton ze zrozumieniem, to dowiedziałbyś się że TWOJA religia NAKAZUJE TOBIE miłować bliźniego, każdego bez wyjątku. A co najważniejsze nowy testament zrywa totalnie starotestamentalne hasło ?oko za oko" na rzecz nadstawiania drugiego policzka. Dlatego to co tu wypisujesz jest przykładem totalnej ignorancji i zgodnie z TWOJĄ religią będziesz za to potępiony na wieczność ;) Tyle w temacie ;)

 • 30.04.2019 13:29 Marian
  Do Darek
  Jako wybitny specjalista od Koranu zapene zacytujesz nam ten nakaz umieszczony w Koranie?

 • 30.04.2019 13:24 wierzący
  do darka
  Ty, z tego ci piszesz wynika, że wiesz lepiej niż papież. Uchodźcy to ludzie, jak Samarytanie. Religia to nie polityka. Nie wybierasz tego co chcesz. Jeżeli nie miłujesz innych, to jakim wzorcem jest dla ciebie Jezus? Odpowiedz sobie sam. A masz pewność, że znasz Koran> większość naszych współwyznawców nawet Pisma nie zna :(

 • 30.04.2019 12:49 darek
  znów się pan mądrzy
  A co ma kwestia uchodźców do wiary? Jeśli tak pan na to patrzy, proszę rzucić okiem w Koran, a znajdzie pan tam coś o karze śmierci dla tych, którzy np. wyznają innego Boga niż Bóg Jedyny. Ta kara śmierci jest dla nas, dla Chrześcian, dla Żydów i dla Prawosławnych na przykład. W Koranie znajdzie pan też wezwanie do walki z innowiercami, czyli znów z nami. Mężczyźni wyznający tą właśnie religię szukają u nas "pomocy". Proszę więc panie prezydencie uzupełnić swoją wiedzę a potem siadać do klawiatury.

 • Czytaj także:
 • Piotr Masłowski: PustostanPiotr Masłowski: Małe frustracjePiotr Masłowski: Życie jak w Madrycie

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.