Subaru stawia na komfortową i bezpieczną jazdę
Subaru stawia na komfortową i bezpieczną jazdę

Subaru zawsze rozpalało wyobraźnię kierowców. Jazda samochodami japońskiej marki daje mnóstwo przyjemności. Są wykonane z najlepszych materiałów i w nowatorskich technologiach.
Inżynierowie spod znaku Plejad skonstruowali auta, które nazwiemy dziś kultowymi. Oferowany w latach 1958 – 1970 Subaru 360 zmotoryzował Japonię. Rok później na rynku pojawiło się Subaru Leone 4WD. Był to pierwszy samochód osobowy w dziejach światowej motoryzacji z napędem na cztery koła, który trafił do masowej produkcji.
Od tamtej pory minęło kilka dekad, a Subaru dalej współdecyduje o światowych trendach w motoryzacji. Stawia na jakość. Auta wyróżnia stały napęd wszystkich kół Symmetrical All-Wheel Drive, który daje stabilną jazdę w każdych warunkach terenowych. Samochód staje się przez to bezpieczny, ale przede wszystkim efektywny. Sercem konstrukcji jest silnik Subaru Boxer.

Idealnie wyważone
Dlaczego właśnie bokser? - Nazwa wiąże się z konfiguracją silnika oraz sposobem działania. Jego tłoki skierowano parami w przeciwne strony. Płaszczyzny, w których pracują, rozchylają się o 180 stopni, a wał korbowy znajduje się w centrum tego układu. Ponieważ każda para tłoków zawsze porusza się w przeciwnych kierunkach, ich siły bezwładności samoistnie się równoważą. W rezultacie układ korbowo – tłokowy przekazuje na zewnątrz znacznie mniej drgań, niż ma to miejsce w silnikach o innym układzie cylindrów. Auto pozostaje idealnie wyważone w płaszczyźnie poprzecznej do jego osi – tłumaczą konstruktorzy Subaru.
Jak dodają, silnik w układzie bokser pracuje z wyjątkowo małymi oporami wewnętrznymi w każdym zakresie obrotów wału korbowego i nie wymaga stosowania dodatkowych urządzeń. Ponadto wykonano go z lekkiego aluminium. Zastosowane w SAWD optymalne rozwiązania decydują o stabilności samochodów i bezpieczeństwie podróżnych, a w efekcie poprawiają komfort jazdy.
Nowa płyta podłogowa Subaru Global Platform może być wykorzystywana w produkcji modeli o różnych rozmiarach i klasach. Jest znacznie sztywniejsza od konstrukcji stosowanych w podobnych autach innych marek. Efektem są dużo lepsze właściwości jezdne, większe bezpieczeństwo oraz komfort prowadzenia takiego samochodu.

Druga para oczu
W ideę bezpieczeństwa wpisuje się system EyeSight. - Zachowuje się on jak cyfrowa druga para oczu, która obserwuje drogę. Trójwymiarowy obraz z kamery stereoskopowej wykrywa na drodze różnorakie obiekty, takie jak inne pojazdy czy piesi. Uwzględnia przy tym ich prędkość poruszania się i odległość od naszego samochodu. Kiedy system wykryje potencjalne zagrożenie, ostrzega kierowcę, a w sytuacji krytycznej nawet zahamuje samochód, aby uniknąć kolizji – zaznaczają eksperci Subaru.
Samochody tej marki słyną z wyposażenia w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które chronią nasze życie i zdrowie. Są one zaprojektowane i wprowadzone do każdego elementu pojazdu. Idea ta przyświecała firmie od początku. Już w reklamach wprowadzonego na rynek w 1958 roku Subaru 360 podkreślano znaczenie dla kierowcy szerokiego pola widzenia. Takie rozwiązanie znajdziemy również w najnowszych modelach.

Nowy ISR
Bardzo przydatny jest montowany fabrycznie nowy Inteligentny System Ratunkowy. Naciśnięcie przycisku „SOS” umożliwia połączenie głosowe z Centrum Monitorowania Keratronik. Używamy go w sytuacji zagrożenia, gdy trzeba pilnie wezwać służby ratunkowe lub policję, np. kiedy jesteśmy świadkiem wypadku.
Poprzez naciśnięcie przycisku „Informacja” łączymy się głosowo z Centrum Subaru Assistance. To bezcenna funkcja w momencie awarii samochodu lub jeżeli chcemy uzyskać informację o lokalizacji miejsc użyteczności publicznej np.: stacji paliw, restauracji, hotelu. Z kolei naciśnięcie przycisku „Serwis” umożliwia połączenie głosowe z CMK, by czasowo zawiesić usługę monitorowania, np. na czas wymiany opon, holowania pojazdu, transportu promem. Jednoczesne naciśnięcie „Informacji” i „Serwis” połączy nas z numerem alarmowym 112.

Forester, Impreza, XV, Outback
Oglądanie samochodów można zacząć od popularnego Forestera 2.0i sprzedawanego w wersjach exclusive i platinum. Model Impreza 1.6i kupimy w trzech wersjach: trend, comfort lub exclusive, podobnie jak crossover Subaru XV. Warto bliżej przyjrzeć się temu ostatniemu, to ciekawa propozycja dla zmotoryzowanych, którzy cenią sobie aktywny styl życia. Pod maską znajdziemy benzynowy silnik o pojemności 1,6. Wnętrze jest przestronne, a więc i wygodne. W pojemnym bagażniku zmieścimy wszystko, czego potrzebujemy do wypadu za miasto. Dzięki podniesionemu podwoziu w pełni wykorzystamy zalety napędu na cztery koła. Nasze Subaru XV poradzi sobie w naprawdę trudnym terenie, na przykład błotnistym czy pofałdowanym. Samochód świetnie nadaje się także do jazdy po mieście. W każdych warunkach prowadzi się go pewnie.
Subaru Outback to sporych rozmiarów, wszechstronne kombi. Da sobie radę z każdym zadaniem. Jest przy tym elegancki i wykonany na miarę czasów. Dzięki Symmetrical All-Wheel Drive z silnikiem boxer oraz innym walorom konstrukcyjnym, o których była mowa wyżej, jedzie się nim świetnie na wyboistej, szutrowej albo położonej w górach drodze. To samochód wytrzymały i bezpieczny. W komfortowych warunkach dojedziemy nim do celu.

Zlot Plejad
Słowo „Subaru” to japońska nazwa Plejad. Gromada obserwowanych na niebie gwiazd znajduje się w logo firmy. Oznacza także wspólnotę. Idea ta jednoczy wokół marki ludzi podobnie myślących. Swoją pasję motoryzacyjną łączą z innymi wartościami, takimi jak bezpieczeństwo oraz empatia i otwarcie się na drugiego człowieka.
Służy temu organizowany co roku Zlot Plejad. Kilkudniowa impreza rozpoczyna się w Boże Ciało. Uczestnicy rywalizują na trasach, gdzie wykonują różne zadania: sportowe, sprawnościowe i związane z atrakcjami danego miejsca. Na zlocie prezentowane są najnowsze modele Subaru. Kończy go rozdanie nagród dla najlepszych załóg. Zapraszane są znane osoby ze świata sportu i rozrywki.

Szkoła Jazdy Subaru
Subaru propaguje również kulturę na drodze. W Polsce nie jest z tym najlepiej. Niektórzy kierowcy reagują agresywnie. Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że można byłoby uniknąć nawet połowy wypadków, gdyby nie nerwowe zachowania zmotoryzowanych. Subaru zachęca więc do spokojnej jazdy i zrozumienia dla innych uczestników ruchu. W tym celu powstała akcja SIEMANKO. Znane nam wszystkim hasło symbolizuje otwarcie się na inne osoby korzystające z dróg. Jego logiem jest otwarta dłoń.
Od niemal 20 lat Subaru uczy ekonomicznej, bezpiecznej i kulturalnej jazdy. - Tworząc naszą szkołę połączyliśmy pasję do motoryzacji z misją przekazywania wiedzy o tym, jak bezpiecznie i przyjemnie prowadzić samochód – podkreślają w firmie. Uczestnicy szkoleń zdobywają niezbędne doświadczenie i mnóstwo informacji np. o nowinkach motoryzacyjnych czy kulturze jazdy. Na zajęciach praktycznych korzystają z najlepszych torów w kraju. Dzięki takiemu podejściu właściciele samochodów Subaru doskonalą technikę bezpiecznej jazdy, a w konsekwencji realizują swoją moto pasję.

Magazyn dla miłośników Subaru
Minęło 16 lat, odkąd ukazuje się Magazyn Miłośników Subaru „Plejady” poświęcony japońskiej marce w Polsce i na świecie. Na jego łamach Czytelnicy zainteresowani najświeższymi wynikami badań, testów oraz rankingów samochodów otrzymują mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji. Autorzy piszą też artykuły o rajdach samochodowych, targach, wystawach i nagrodach.
W Magazynie znajdziecie wiele informacji o poszczególnych modelach aut. Miłośnicy motoryzacji przeczytają tu o najnowszych rozwiązaniach technologicznych, opracowanych przez japońskich ekspertów w trosce o komfort, zdrowie i życie podróżnych. Są i ciekawostki. „Plejady” promują ponadto bezpieczną i kulturalną jazdę, uczą przepisów ruchu drogowego, zachęcają do doskonalenia umiejętności prowadzenia samochodu, a także pomagają rozstrzygać wątpliwości kierowców.


Jeśli chcecie wiedzieć jeszcze więcej o Subaru, najnowszych modelach i cenach warto odwiedzić strony internetowe:

https://katowice.subaru.pl/salon/bezpieczniej-z-subaru,

https://katowice.subaru.pl/salon/samochody-dostepne-od-reki.

Komentarze