Aktualności
 • Prezydent zapowiedział pomoc, jego urzędnicy nic o tym nie wiedzą!

  28.11.2018

 • RYBNIK. Urzędnicy pomogą mieszkańcom w wypełnieniu wniosków o dotację na wymianę pieców - zapewniał w mediach prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Ale urzędnikom albo nikt o nowym zadaniu nie powiedział, albo nie chcieli się nim zwyczajnie zająć. - Media wprowadziły państwa w błąd - usłyszeli mieszkańcy, którzy do urzędu po pomoc zadzwonili.

  Pracownicy urzędu miasta w wydziale ekologii służą pomocą mieszkańcom, którzy potrzebują porady w wypisaniu wniosku o dotację w ramach rządowego programu "Czyste powietrze". Z początkiem nowego roku planujemy uruchomienie dodatkowego punktu w ramach konkursu grantowego dla organizacji pozarządowych, którego pracownicy będą się zajmowali również obsługą tego programu by jak najszerzej umożliwić mieszkańcom skorzystanie z tego oferty – tymi słowami skierowanymi do mieszkańców Rybnika prezydent miasta Piotr Kuczera zapowiadał rezygnację z przyznawania mieszkańcom dotacji na wymianę pieców z miejskiej kasy.

  Pieniądze na ten cel mieszkańcy pozyskiwać mają z rządowego programu "Czyste powietrze". Wnioski o dotacje ściągać muszą teraz z rządowych stron internetowych i wysłać je do Warszawy, a nie - jak do tej pory - przynosić do rybnickiego urzędu miasta. - My mieszkańcom w tym pomożemy - podkreślał wówczas prezydent. Problem w tym, że urzędnikom ze stosownego zapomniano chyba o tym powiedzieć...
  W ostatnim numerze "Nowin" zacytowaliśmy słowa prezydenta Rybnika. Gdy gazeta trafiła do kiosków, w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. - Dzwoniłam do urzędu, poprosiłam o pomoc w wypisaniu wniosku i usłyszałam, że "dziennikarze wprowadzili ludzi w błąd, bo urzędnicy z Rybnika tym programem się nie zajmują - mówiła nam jedna z Czytelniczek. Podobnych telefonów odebraliśmy więcej.
  Postanowiliśmy sprawdzić te sygnały. - Dzień dobry, słyszałam, że można u was liczyć na pomoc w wypełnieniu wniosku o dotacje na wymianę pieca. Pisali o tym w gazetach, prezydent wspominał w radio. Czy trzeba się z wami umówić, czy można przyjść, kiedy pasuje? -z takim pytaniem zadzwoniliśmy do wydziału ekologii.
  - W gazecie jest błąd. My z tym programem nie mamy nic wspólnego. Mają być czynne jakieś punkty dla mieszkańców, ale najwcześniej po nowym roku - stwierdziła urzędniczka.

  Jak więc będzie? Czy tak jak zapowiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera, czy tak jak przekonują nas i naszych Czytelników pracownicy wydziału ekologii?
  - Jest mi niezmiernie przykro, że mieszkańcy nie otrzymali potrzebnych informacji dotyczących programu. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, informuję, że aktualnie pracownicy wydziału ekologii udzielają podstawowych informacji na temat rządowego programu Czyste Powietrze - podkreśla Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta w Rybniku.
  - Jednocześnie zwracam uwagę, że aktualnie wydział ekologii zajmuje się w głównej mierze rozliczaniem tegorocznych ekologicznych dotacji, które są już na finiszu. Dlatego na tym etapie są udzielane mieszkańcom podstawowe informacje na temat rządowego programu - dodaje.
  Podkreśla jednocześnie, że prezydent nie wprowadzał nikogo w błąd, bo wkrótce zaczną działać specjalne punkty, gdzie będzie można każdą pomoc w wypełnieniu wniosku uzyskać. Docelowo mają je prowadzić stowarzyszenia wyłonione w przetargu. Rybniczanin, który chce się pozbyć kopciucha, będzie mógł w takim punkcie wydrukować wniosek, otrzyma też pomoc przy jego wypełnieniu.
  - Jeden z takich punktów ruszy już z początkiem 2019 roku. Warto dodać, że wszyscy chętni ubiegający się o dotacje z programu Czyste Powietrze powinni rozpocząć swoją aktywność od zalogowania się na portalu beneficjenta programu, który znajdziemy na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tam można znaleźć podstawowe informacje o programie oraz wypełnić elektronicznie wniosek - podkreśla Agnieszka Skupień.

   
 • BK

 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • 01.12.2018 15:52 Astmatyk
  Czyste powietrze
  Rybnik nie chce czystego powietrza.Ciągle jakieś utrudnienia a ludzie się duszą.

 • 01.12.2018 15:36 Astmatyk
  Czyste powietrze
  Rybnik nie chce czystego powietrza.Wciąż jakieś utrudnienia.Zakaz palenia węglem i SMOG zniknie.

 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.