Aktualności
 • Mieszkańcy nie chcą kopalni Paruszowiec

  02.11.2016

 •  

  Mieszkańcy są przeciwko planom budowy nowej kopalni. W czwartek złożyli w urzędzie miasta list otwarty do prezydenta.

   

  Przypomnijmy, że budowę kompleksu energetyczno-wydobywczego zapowiedziała spółka Bapro z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, szacując wartość inwestycji na osiem miliardów złotych. Firma chce eksploatować złoże Paruszowiec, ale wydobycie miałoby dotknąć obszarów zamieszkałych w dzielnicach Północ, Paruszowiec-Piaski i Wielopole, gdzie nie chcą o tym słyszeć. W piśmie do prezydenta ludzie napisali, że mieszkańcy dzielnic Paruszowiec-Piaski, Północ, Wielopole, Kamień, Golejów i Rybnicka Kuźnia ze zdziwieniem i niepokojem dowiedzieli się z mediów oraz spotkań organizowanych przez nich samych o planach budowy nowej, prywatnej kopalni wraz z kompleksem energetycznym. Taką samą drogą o nowej inwestycji dowiedzieli się dyrektorzy i pracownicy dużych zakładów położonych na terenach zagrożonych eksploatacją.

  "Z jeszcze większym zdziwieniem dowiedzieliśmy się o poparciu dla tej inwestycji deklarowanym przez urząd miasta. Przytłaczająca większość mieszkańców zagrożonych terenów w sześciu dzielnicach miasta jest przeciwna budowie kopalni" – czytamy w piśmie do prezydenta. Zdaniem mieszkańców, inwestycja doprowadzi do jeszcze większego smogu w całym mieście, zniszczenia domów, hal produkcyjnych, dróg, linii kolejowej i lasów na terenach objętych eksploatacją. "Nie przeszkadza to jednak panu i pana urzędnikom popierać inwestycję, a sprzeciw mieszkańców oraz powstałą degradację środowiska, terenu i infrastruktury traktować jak naturalny efekt uboczny znakomitej inwestycji rzekomo dającej 3 tysiące nowych miejsc pracy" – podkreślają rybniczanie.

  Pytają, na jakiej podstawie władze miasta dają wiarę zapewnieniom firmy o utworzeniu 3 tysięcy miejsc pracy. Chcą wiedzieć, czy ta cyfra była weryfikowana i czy obejmuje ona miejsca pracy w kopalni, elektrowni oraz elektrociepłowni łącznie. Deklarowaną wartość inwestycji (osiem miliardów złotych) uważają za utopijną. Dla porównania przypominają, że zapowiedziana niedawno inwestycja Volkswagena ma wynieść 3 mld złotych, a Mercedesa 0,5 mld złotych. Chcą wiedzieć, czy władze miasta oszacowały wartość szkód oraz oceniły wiarygodność zapewnień inwestora. Dopytują, jak zapowiadana inwestycja ma się do innych, planowanych w Rybniku, jak tężnia na Paruszowcu czy hala sportowa za basenem Ruda. W wątpliwość poddają złożony przez inwestora raport oddziaływania na środowisko.

  Pytają, dlaczego przedstawiciele magistratu prowadzili – bez wcześniejszych konsultacji społecznych – negocjacje z inwestorem, w wyniku których z planów eksploatacji wyłączono tereny pod centrum Rybnika, a nie wyłączono gęsto zabudowanych znacznych części wspomnianych dzielnic.

   
 • Adrian Karpeta

 • WCK Reggae
 • Komentarze:
 • 03.11.2016 08:28 max
  ktoś robi was w ch..a !!!
  Ludzie zacznijcie myśleć głowa a nie ..... robią, was w ch..a a to jest temat zastępczy zeby ludzie myśleli ze maja wpływ na decyzje prezydenta .

 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.