Porady prawne
  • Urlop ojcowski

    22.09.2016

  •  

    Na pytania Czytelników odpowiadają specjaliści z zakresu prawa pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

     

    Wkrótce zostanę ojcem. Wiem, że należy mi się urlop z tego tytułu, nie jestem jednak pewien, w jakim wymiarze i czy trzeba go wybrać od razu, jak żona z córeczką wrócą do domu, czy można później, czy urlop byłby dłuższy, gdyby urodziły się bliźniaczki lub trojaczki. Chciałbym też wiedzieć, kiedy ten urlop został wprowadzony?

     

     

    Ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654) dodano m.in. przepis uprawniający ojców do tzw. urlopu ojcowskiego – art. 182 3. Zaczął on obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., przy czym w 2010 r. oraz 2011 r. urlop ojcowski przysługiwał w wymiarze jednego tygodnia, natomiast począwszy od 1 stycznia 2012 r. w wymiarze dwóch tygodni (14 dni) i mógł być wykorzystany nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

    Od 2 stycznia 2016 r. ojciec może wykorzystać przedmiotowy urlop do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

    Pracownik – ojciec składa wniosek o udzielenie urlopu nie później niż w terminie 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko pracownika oraz okres, na który ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część, przy czym może być podzielony na nie więcej niż 2 części, z których żadna nie może być krótsza niż 7 dni kalendarzowych. Ponadto do wniosku dołącza się:

    1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;

    2) kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka w przypadku, gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione;

    3) oświadczenie pracownika – ojca wychowującego dziecko, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;

    4) kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.

    Wymiar urlopu ojcowskiego, w przeciwieństwie do wymiaru urlopu macierzyńskiego, nie ulega zmianie, jeżeli podczas porodu urodziło się więcej niż jedno dziecko. Pracodawca dopuszcza pracownika po wykorzystaniu urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, na stanowisku równorzędnym lub na innym odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

    Jednocześnie informuję, że Państwowa Inspekcja Pracy nie jest organem uprawnionym do udzielania wiążących opinii dla stron stosunku pracy.

     

    Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

     
  • Eko-okna czerwiec 2020
  • Komentarze:
  • Informujemy, że:

    1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
    2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
    3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
    4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
    5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
    6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
    7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.