Porady prawne
  • Urlop a pierwsza praca

    03.08.2016

  •  

    Na pytania Czytelników odpowiadają specjaliści z zakresu prawa pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. 

     

    Zaczynam pierwszą pracę po szkole (wyższej) i chciałabym wiedzieć, po jakim czasie nabędę prawo do urlopu i w jakim wymiarze?

     

    Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Należy pamiętać, że wymiar urlopu pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat wynosi 20 dni.

    Przykład: Pracownik w dniu 5 lipca 2016 roku podjął pierwszą w życiu pracę na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy (tzw. cały etat). Oznacza to, że prawo do urlopu nabędzie po upływie każdego miesiąca, czyli 4 sierpnia 2016 roku, 4. września 2016 roku itd., aż do 4 grudnia 2016 roku. Za każdym razem pracownikowi przysługiwać będzie 1,66 dnia urlopu (1/12 razy 20 dni = 1,66 dnia). Do końca roku kalendarzowego pracodawca nie musi zaokrąglać wyniku do pełnych dni urlopu, choć oczywiście może to zrobić na korzyść pracownika. Prawo do kolejnego urlopu (20 dni) pracownik nabędzie w następnym roku kalendarzowym (czyli 1 stycznia 2017 roku).

    Należy zaznaczyć, że pracownik zatrudniony co najmniej 10 lat ma prawo do 26 dni urlopu. Co istotne, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się osiem lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej. Oznacza to, że po przepracowaniu dwóch lat po zakończeniu studiów pracownik nabędzie prawo do urlopu w wyższym wymiarze (dodatkowe sześć dni).

    Podstawa prawna:

    art. 153, 154 i 155 Kodeksu pracy.

     

    Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

     
  • Eko-okna czerwiec 2020
  • Komentarze:
  • 16.03.2019 11:10 SIP JK
    Inne spojrzenie w temacie Urlopów wymagające Waszego i PiP przemyślenia...
    Są dwie grupy pracowników .Pierwsza to Ci co aby otrzymać Urlop Wypoczynkowy za pierwszy rok musieli rok pracować (stare zapisy KP ) i druga to Ci co w chwili przyjmowania do pracy otrzymali w roku przyjęcia już urlop obliczony proporcjonalnie do okresu miesięcy pracy w tym roku . Media z błogosławieństwem Rządów aby Tych pierwszych w kiedyś w Uspołecznionych Firmach z urlopów okraść i aby nawet prawnicy przyjęli to za prawidłowy model, wrzuciły obie grupy do jednego wora i rozgłaszały, iż przy odejściu z firmy należy się tylko urlop proporcjonalny. A to nie wobec wszystkich zatrudnianych jest prawdą. Otóż dla tych pierwszych Urlop po roku pracy należał się lecz za Pierwszy Rok pracy gdyż nikt za żaden rok pracy nie może być pozbawiony prawa do Urlopu..przepisy nie pozwalają na zrzeczenie się wynagrodzenia ani urlopu.. ..Pozwolę sobie przytoczyć analogie /porównanie znane z dnia powszechnego... ?To jest identycznie jak z wynagrodzeniem płaconym z dołu :. gdy pracownik odchodzi np.. "za porozumieniem" załóżmy 6 marca,a wypłatę ma do odbioru 10 marca to rozliczamy Go (przy odejściu pracownika z firmy) za ostatni przepracowany cały miesiąc (ostatni pełny okres) czyli w tym przykladzie Luty i następnie wyrównujemy za przepracowane dni w miesiącu odejścia.? -dlaczego?: ,bo pierwszy miesiąc pracy w firmie był dopiero wypłacony w kolejnym. Wszyscy to rozumieją i akceptują oraz przyjmują za prawidłowe. A teraz przyjrzyjmy sie pracownikom starszej daty zatrudnionych za starego KP którzy pierwszy ?Urlop Wypoczynkowy? otrzymali dopiero zgodnie z ówczesnym stanem prawnym -po pierwszym roku pracy. Urlop Wypoczynkowy otrzymywali dopiero po pierwszym roku pracy ale za ten pierwszy rok gdyż nikt za żaden rok pracy (podobnie jak wynagrodzenie za żaden miesiąc) nie może być pozbawiony, natomiast w dniu odejścia z pracy rozliczamy prawidłowo wówczas gdy udzielimy Urlop za cały poprzedni rok i (proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy w danym już roku odejścia ) --za rok bieżący. Czyli udzielamy jeden cały urlop za ostatni pełny okres (jak całomiesięczna wypłatę za jej pełny okres rozliczeniowy) i częściowy -proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy w danym roku jak wypłatę proporcjonalnie za każdy dzień w miesiącu w którym odchodzimy.. Inna jest więc sytuacja pracownika który w chwili przyjmowania w roku zatrudnienia otrzymał Urlop za bieżący rok proporcjonalnie a inna jest takiego pracownika który na pierwszy urlop wg starych przepisów musiał czekać aż upłynie pierwszy rok pracy. Ten starszy już pracownik musi być rozliczony jak ta podana dla przykładu wypłata--czyli cały Urlop za poprzedni rok i proporcjonalnie za rok bieżący. Inaczej został by okradziony. Można słusznie uznać że co roku podobnie jak z tą wypłatą za ostatni okres był udzielany urlop ale za za ostatni okres --poprzedni rok...więc nie ma podobnie jak z wypłata przedawnienia . Podstawa prawna.art 300 KP w związku z.art. 451par 3 Kodeksu Cywilnego Z podziwem od wielu lat spostrzegam jak to 40 milionowy Naród z licznymi Związkami Zawodowymi --Rządy RP a przez to firm kiedyś w większości Uspołecznionych w tym temacie zrobiły przy pomocą środków masowego przekazu miliony "starszych zatrudnionych i prawników w "konia "",wmawiając Im ze tak nie jest i że Urlop należy się tylko przy zwalnianiu każdemu ale tylko w proporcjonalnym wymiarze ( co jest prawdą wobec osób które przy przyjmowaniu otrzymały już proporcjonalny urlop) a co jest tylko częściową wygodna/oszczędną dla Rządów RP i firmami którymi faktycznie władają -prawdą.

  • Informujemy, że:

    1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
    2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
    3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
    4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
    5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
    6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
    7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.