Aktualności
 • Rybnik: Windy pełne strachu

  27.04.2016

 •  

  W blokach Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wymieniono windy na nowe. Nie działają poprawnie. Kilka dni temu w jednej utknęła kobieta w zaawansowanej ciąży!

   

  W piątek w windzie w wieżowcu przy ulicy Chabrowej utknęła kobieta w ósmym miesiącu ciąży z siedmioletnią córką! Sierżant Malwina Hliwa i aspirant Dariusz Zając z wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy, po siłowym otwarciu drzwi windy, pomogli wyjść matce i dziecku. Wszystko działo się około godziny 9. Dyżurny w komendzie odebrał telefon od przerażonej kobiety, która przekazała, że utknęła w windzie razem ze swoją siedmioletnią córką. Powiedziała, że jest w zaawansowanej ciąży, bardzo źle się czuje. Do bloku przy ulicy Chabrowej natychmiast przyjechali policjanci. Okazało się, że winda się zacięła i utknęła na wysokości szóstego piętra.

  Policjanci schodami wbiegli na piętro i przez drzwi windy nawiązali kontakt z dzieckiem. Dziewczynka przekazała, że mama siedzi na podłodze i bardzo źle się czuje. Policjanci siłą otworzyli drzwi. Kobieta siedziała na podłodze, w rogu windy. Była bardzo osłabiona. Policjanci pomogli im wyjść z windy, udzielili niezbędnej pomocy i wezwali pogotowie ratunkowe, które zabrało kobietę do szpitala. Siedmioletnia dziewczynka trafiła pod opiekę dyrektora szkoły, ponieważ matka odprowadzała ją na zajęcia. Dyżurny w komendzie powiadomił także ojca. Policjanci ustalili, że kobieta wraz z dzieckiem przebywała w windzie około godziny. Zanim wezwała policję, dzwoniła do pogotowia dźwigowego.

  Problemy z windami trwają od kilku miesięcy. W bloku na Nowinach mieszka też Elżbieta Piotrowska, szefowa stowarzyszenia Oligos, matka niepełnosprawnej córki. – Dzisiaj moja córka miała kolejny ciężki atak padaczki po tym, jak słyszała krzyk zrozpaczonej matki chłopca, który stracił przytomność, a winda była nieczynna, co uniemożliwiało wyniesienie go na noszach! Moja Kasia nie umie zasnąć, cały czas płacze, że ma dość takiego życia na wózku. Kiedyś wieczorem przed zaśnięciem zawsze planowałyśmy dzień, były rozmowy... Dzisiaj wszystko jest podporządkowane funkcjonowaniu windy! Straciłam kontakt z córką – mówiła w piątek, 22 kwietnia, pani Elżbieta.

  W niedzielę zrozpaczeni mieszkańcy skrzyknęli się. Przyjechała telewizja. Byli lokatorzy, przedstawiciele Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i właściciel firmy, która montowała nowe windy. – Staramy się rozwiązywać na bieżąco problemy. Chciałbym natomiast podkreślić, że decyzję o zamontowaniu wind w budynkach podjął wcześniejszy zarząd, który zakończył swoją kadencję – mówił Marek Newe, zastępca prezesa RSM. Nowych wind jest 31. Spółdzielnia twierdzi, że "tylko pozornie" są to nowoczesne urządzenia. To są tzw. składaki, które nie zostały zweryfikowane pod kątem niezawodności czy poziomu technicznego.

  – Zarząd spółdzielni zbiera w tej chwili wszystkie dowody świadczące o tym, że elementy i podzespoły zamontowane w tych windach były wadliwe i nie powinny być zamontowane. Zleciliśmy w tym celu ekspertyzę w laboratorium Urzędu Dozoru Technicznego. Nie mamy jeszcze ich rezultatów, ale ma zweryfikować, czy zostały użyte wadliwe elementy – mówił Marek Newe. RSM twierdzi, że obecnie problem jest z czterema urządzeniami. Zmieniła firmę, która zajmie się konserwacją.

   
 • Adrian Karpeta

 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.