Czy matka musi spłacać długi syna?

Syn grał hazardowo w karty i pozaciągał liczne kredyty. Nie wiem, ile ich wziął i na jaką kwotę. Nigdy mu nic nie podpisywałam, nie jestem współkredytobiorcą. Koleżanka nastraszyła mnie jednak, że będę musiała spłacać długi syna. Czy jest taka możliwość?

Nie ma takiej możliwości, aby odpowiadała pani za długi syna za jego życia. Są to długi osobiste i odpowiedzialność za nie ponosi tylko syn. Może się jednak zdarzyć, że ktoś będzie próbował je od pani wyegzekwować. Proszę na nic się nie zgadzać i niczego nie podpisywać. Sytuacja zmieniłaby się w razie śmierci syna. W takim przypadku w toku postępowania spadkowego, w ciągu sześciu miesięcy od śmierci spadkodawcy, przed sądem lub w trakcie sporządzania aktu poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem musiałaby pani złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. To najlepiej panią zabezpieczy, gdyż w takim przypadku odpowiedzialność za długi spadkodawcy ogranicza się do stanu czynnego spadku. Inaczej mówiąc, jeżeli kwota długów jest wyższa od wartości spuścizny, to reszta się nie spłaca. Należy dodać, że istnieje jeszcze instytucja przyjęcia spadku wprost bądź jego odrzucenia. W pierwszym przypadku za długi odpowiada się także swoim majątkiem, a odrzucając spadek, narażamy się na skargę pauliańską, czyli zarzut dokonania czynności prawnej z poszkodowaniem wierzycieli. Jeżeli zatem nie wiemy, czy spadkodawca nie zostawił po sobie długów, to najbezpieczniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Mam 62 lata, od niedawna jestem emerytem, nie mam ani żony, ani dzieci, mieszkam sam w domu po swoich rodzicach. Nikt z rodziny się do mnie nie wprowadzi, tymczasem zaczynam mieć kłopoty z utrzymaniem tego domu. Ostatnio ktoś mi powiedział, że najlepszym wyjściem w mojej sytuacji byłaby odwrócona hipoteka. Co to takiego? Nigdy o tym nie słyszałem.

Instytucja odwróconej hipoteki funkcjonuje w naszym kraju już od kilku lat, w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy dożywocia. Ogólnie rzecz ujmując, polega ona na zawarciu umowy w formie aktu notarialnego, zgodnie z którą będziemy otrzymywali dożywotnie określoną sumę pieniędzy w zamian za przekazanie domu lub mieszkania na rzecz danej instytucji. Na dzień dzisiejszy w Sejmie znajduje się projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, która w jasny sposób ureguluje zasady jego funkcjonowania. Obecnie zajmują się tym przede wszystkim instytucje ogólnie zwane funduszami hipotecznymi. Banki robią to w mniejszym zakresie. Przed zawarciem takiej umowy należy dokładnie zapoznać się z jej treścią, a w przypadku funduszy hipotecznych sprawdzić, jak długo fundusz funkcjonuje i jaka jest jego kondycja finansowa. Na wysokość kwoty otrzymywanego świadczenia będą miały wpływ różne czynniki, m.in. wartość nieruchomości oraz wiek ubiegającej się o nie osoby. Należy to wszystko dokładnie rozważyć i zastanowić się, czy nie lepszym dla nas lepszym wyjściem będzie sprzedanie domu i kupienie mniejszego mieszkania, które łatwiej utrzymać.

Mam sporą działkę, której część zajmuje dom, a część ogród i sad. Gmina zmieniła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i wysokość stawek podatku od nieruchomości. W związku z tym muszę płacić więcej niż dotychczas. Czy mogę się gdzieś odwołać?

Jeżeli uważa pan, że uchwała rady gminy narusza jego interes prawny, może wezwać gminę do usunięcia naruszenia prawa. Uchwałę organu gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej można zaskarżyć w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Skargę wnosi się do wojewódzkiego sądu administracyjnego za pośrednictwem rady gminy, której uchwałę zaskarżamy.

Na mojej ulicy trwają roboty ziemne. Na zlecenie gminy prowadzi je prywatna firma. Inwestycja jest bardzo uciążliwa, bo wiąże się z ubijaniem ziemi w wykopie, od czego wszystko się trzęsie w promieniu co najmniej kilkudziesięciu metrów. Co gorsza, od tych drgań zaczyna mi pękać dom. Są już rysy na sufitach w dwóch pokojach. Mówiłem o tym pracownikom firmy, informując, że będę dochodził odszkodowania, ale oni tylko wzruszają ramionami. Co mam robić?

W takich przypadkach za całość prac odpowiada inwestor. Jeśli jest nim gmina, należy zwrócić się pisemnie do urzędu z żądaniem odszkodowania, uzasadnieniem i wyjaśnieniem całej sytuacji. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia, pozostaje wycenić szkodę i skierować sprawę na drogę sądową. Dodatkowo proszę prowadzić dokumentację fotograficzną, która ułatwi wykazanie poniesionej szkody.

Czy na rencie rodzinnej można mieć dwóch komorników, z których jeden ściąga prawie 300 zł, a drugi całkowicie blokuje konto? Dodam, że ta kwota to blisko połowa renty rodzinnej, tymczasem ja i mój niepełnosprawny syn głodujemy.

Komornik zajmuje konto na mocy wyroku sądu i nie interesuje go, z jakiego tytułu pochodzą wpływające na nie pieniądze. Jeżeli otrzymuje pani świadczenia, które nie podlegają zajęciu (są to alimenty, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej), to trzeba udać się do komornika z decyzją potwierdzającą otrzymywanie takiego świadczenia, aby pobrać stosowne zaświadczenie. Z tym zaświadczeniem należy udać się do banku, który zwolni stosowną kwotę do dyspozycji danej osoby. Natomiast jeżeli chodzi o rentę rodzinną wypłacaną przez ZUS, to zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z FUS komornik może prowadzić egzekucję ponad kwotę przewyższającą 50 procent najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych w danym roku.

Notowała: Elżbieta Piersiakowa

Kolejny dyżur prawnika w naszej redakcji zaplanowaliśmy na 30 października (ostatnia środa miesiąca), tradycyjnie w godzinach od 12.30 do 14. Przypominamy, że pytanie można zadać także telefonicznie lub za pośrednictwem e-maila (redaktor@nowiny.rybnik.pl).

1

Komentarze

  • Bartłomiej Upadłość Konsumencka 02 grudnia 2015 08:19W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób popada w spiralę długów często właśnie nie ze swojej winy czy na skutek różnych dziwnych wydarzeń. Dlatego też, jeżeli ktoś popadł w długi i nie ze swojej winy popadł w sporą niewypłacalnośc, może uratować swoją sytuację, ogłaszając upadłość konsumencką. http://upadlosckonsumencka.com.pl/

Dodaj komentarz