Mieszkańcy Jastrzębia zazdroszczą czeskiej Karwinie m.in. urokliwego rynku / Materiały prasowe
Mieszkańcy Jastrzębia zazdroszczą czeskiej Karwinie m.in. urokliwego rynku / Materiały prasowe
W tym roku mija 15-lecie współpracy miasta Jastrzębie Zdrój z czeską Karwiną. Oba samorządy przystąpiły do realizacji projektu „Spotkajmy się po drugiej stronie granicy”. Całość ma charakter kampanii promującej walory turystyczno-sportowo-rekreacyjno-kulturalne Jastrzębia Zdroju i Karwiny. Planowane jest uruchomienie zwyczaju „sąsiad zaprasza”, czyli wzajemnego informowania o najciekawszych imprezach i wydarzeniach odbywających się w Jastrzębiu Zdroju i Karwinie. Zostaną też zorganizowane dwa konkursy dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Będzie to konkurs wiedzy o „sąsiedzie” oraz konkurs plastyczny na plakat z okazji 15-lecia współpracy miast partnerskich.
– Sama promocja walorów obu miast odbywać się będzie podczas Dni Jastrzębia Zdroju i Dni Karwiny, które zaplanowano na czerwiec. Urodzinom miast towarzyszyć będzie stoisko projektu, na którym mieszkańcy będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą turystyczno-sportowo-rekreacyjno-kulturalną miast partnerskich oraz wziąć udział w quizach z nagrodami – mówi Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowa jastrzębskiego magistratu.
Miłym akcentem będzie jubileusz współpracy Jastrzębia i Karwiny. Wyróżnione zostaną osoby szczególnie zasłużone w procesie integracji obu miast. Podsumowaniem projektu będzie album, który będzie miał charakter spaceru po najciekawszych miejscach Jastrzębia Zdroju i Karwiny. Publikacja zawierać będzie także informacje o wspólnie realizowanych przedsięwzięciach oraz fotoreportaż z realizacji projektu.
Oba samorządy zachęcają również do zakładania firm po obu stronach granicy. Pod koniec ubiegłego roku Urząd Miasta Jastrzębie wydał drugą edycję poradnika „Przedsiębiorczy sąsiad”. Celem publikacji jest stymulowanie aktywności gospodarczej mieszkańców Jastrzębia Zdroju oraz naszych sąsiadów z Czech.
– Nowe, niewielkie firmy stanowią o rzeczywistej dynamice lokalnej gospodarki i dlatego. Książeczka jest przyjaznym poradnikiem dla stawiających pierwsze kroki w biznesie. Wybór formy działalności czy rodzaju opodatkowania może mieć decydujący wpływ na sukces projektu biznesowego. Na stronach poradnika znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące zakładania firmy, zwłaszcza uwzględniające nowe (bardziej przyjazne) przepisy wynikające ze znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – słyszymy w jastrzębskim magistracie. Publikacja jest bezpłatnie rozdawana m.in. w Gminnym Centrum Informacji w Urzędzie Miasta.
Miasto Jastrzębie, jako pierwsze w regionie, zdecydowało się również na wodę z Czech. 23 grudnia 2001 oku Severomoravske Vodovody a Kanalizace rozpoczęły dostawy wody pitnej do Jastrzębia Zdroju. W chwili obecnej większość mieszkańców otrzymuje wodę „czeską”, pochodzącą ze źródeł Beskidu Wysokiego. Dzięki temu miasto ma najtańszą (i chyba najczystszą) wodę w regionie.

Komentarze

Dodaj komentarz